W jaki sposób kupić spółkę z o.o.?

Na rynku działa wiele firm, które rejestrują spółki, a następnie je odsprzedają. Tym sposobem możemy nabyć gotowy podmiot gospodarczy i poprowadzić pod nim działalność już w zaledwie 1-2 dni robocze.

Spółki te posiadają numery NIP, KRS i REGON, opcjonalnie również VAT. Ponadto przypisanych zostało im wiele kodów PKD, tak aby mogły poprowadzić pod sobą niemal każdy rodzaj działalności bez konieczności modyfikowania jej przedmiotu. Oczywiście wszystkie informacje można zmienić, jednak należy mieć na uwadze, że zmiana wpisu w KRS kosztuje aż 500 złotych.

Cena zakupu gotowej spółki jest różna, jednak zazwyczaj wynosi kilka tysięcy i obejmuje przede wszystkim koszt aktu notarialnego. Co ważne, wspólnicy dodatkowo muszą ponieść koszty związane z wniesieniem kapitału zakładowego. Wkłady te nie mogą być niższe niż 5 000 złotych.

Ponadto istnieje możliwość kupna “spółki używanej”, czyli takiej która prowadziła już kiedyś działalność. W takim przypadku przejmiemy spółkę łącznie z całą infrastrukturą, pracownikami, majątkiem itd.. Niestety jeżeli trafimy na nieuczciwego sprzedawcę wówczas może okazać się, że otrzymamy spółkę z ukrytymi zobowiązaniami, które znacznie osłabią Twoją pozycję na rynku, a nawet mogą doprowadzić Cię do bankructwa.