Umorzenie należności ZUS

Czasem dochodzi do sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie uregulować naszych wszystkich należności podatkowych. Czy jednak wiesz, że w przypadku posiadania zadłużenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych możesz starać się o rozłożenie tych długów na raty, a nawet ich całkowite umorzenie?

Aby starać się o umorzenie należności ZUS konieczne jest stwierdzenie naszej całkowitej nieściągalności oraz trudnej sytuacji rodzinno-finansowej. Całkowita nieściągalność ma miejsce, jeżeli nie dysponujemy już żadnymi środkami finansowymi oraz majątkiem trwałym, w ramach którego można by było przeprowadzić egzekucję. Trudna sytuacja rodzinno-finansowa oznacza z kolei, że po uregulowaniu długów nie bylibyśmy w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych swoich i swojej rodziny.

Jeżeli nasz wniosek o umorzenie zostanie odrzucony możemy ubiegać się o rozłożenie tych należności na raty. W tej kwestii ZUS jest dużo bardziej przychylny. Na raty można rozłożyć też opłaty dodatkowe takie, jak koszty umorzenia oraz odsetki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *