Pojęcie insourcingu

Jeżeli należysz do grona osób, które uważają, że insourcing jest pojęciem zamiennym dla outsourcingu, to koniecznie musisz zapoznać się naszym dzisiejszym postem, który dokładnie wyjaśni definicję insourcingu.

Insourcing to zdecydowane przeciwieństwo outsourcingu. Dokładnie rzecz ujmując, polega na przekazaniu procesów oraz pewnych działań biznesowych danej jednostki, które są realizowane w ramach tej działalności przez firmy z zewnątrz z przeznaczeniem na wyodrębnione oraz wyspecjalizowane komórki organizacyjne. Pamiętajmy, że outsourcing jest rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym dla przedsiębiorstw. Natomiast insourcing jest wskazany do stosowania w celu kontroli krytycznych procesów biznesowych, a także włączania do danej organizacji kluczowych dla niej kompetencji. Głównym z powodów stosowania insourcingu jest chęć uniknięcia działań w firmie, co nie zawsze jest korzystne dla firmowych finansów. Warto pamiętać, że czasem warto pewne procesy firmowe powierzyć firmie zewnętrznej, ponieważ istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że poradzi sobie ona z tym znacznie lepiej.

W związku z tym, że zarówno insourcing, jak i outsourcing mają swoje wady i zalety, wybór któregoś z nich koniecznie powinien być poprzedzony dokładną analizą opłacalności.