Istota faktury proformy

W polskim obrocie gospodarczym mamy do czynienia z różnego rodzaju dokumentami, których zadaniem jest potwierdzenie dokonania różnych transakcji. Jak zapewne Państwo wiedzą – najpopularniejszym rodzajem tego typu dokumentów jest paragon, a także faktura VAT. Równie często można natknąć się na tzw. fakturę proformę.

Do czego służy proforma i w jakich sytuacjach jest stosowana?
Jak się okazuje proforma nie jest dokumentem księgowym, a jej wystawienie nie nakłada na odbiorcę obowiązku spłaty należności, jak również nie jest jej dowodem. Poniżej przedstawimy Państwu powody wystawiania owego dokumentu.

W głównej mierze proforma jest stosowana przez przedsiębiorców w celu poinformowania Klientów na temat oferty oraz zaznajomienia ich z kosztami. Dzięki tego typu formie, Klient dowiaduje się o dokładnych cenach, jak również proponowanym zakresie usług , bądź towarów.

W ostatnim czasie wysyłanie faktury proformy w początkowych etapach współpracy czy negocjacji, często okazuje się bardzo dobrą strategią na rozpoczęcie współpracy biznesowych.

Prócz powyższego, faktura proforma jest także wykorzystywana w celu przypomnienia o zbliżającym się terminie zapłaty zobowiązań. Wówczas przedsiębiorca może ją wysłać na kilka dni przed zaplanowaną datą zapłaty. Z kolei jeśli ów termin już minął, faktura proforma może być formą ponaglenia, bądź wezwania do spłaty.

Z racji tego, co było wspomniane na początku, iż faktura proforma nie jest pełnoprawnym dokumentem księgowym, przy dokonywaniu transakcji należy wystawić właściwą fakturę VAT, która podlega ewidencji księgowej oraz podatkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *