Inwentaryzacja – co to jest i po co jest wykonywana?

Inwentaryzacja to mówiąc najprościej każda czynność, którą wykonujemy w celu ustalenia faktycznego stanu składników majątkowych oraz źródeł ich pochodzenia.

Na czym polega inwentaryzacja?
Inwentaryzacja polega głównie na ustaleniu faktycznego stanu rzeczowych składników majątku za pomocą dokonywanego spisu oraz późniejszym porównaniem go ze stanem, który wynika z ewidencji księgowej.

Podczas dokonywania inwentaryzacji dopatrzeć możemy się różnych nieprawidłowości w faktycznym stanie naszego majątku i składników rzeczowych tegoż majątku. Wynikają one jednak zazwyczaj z niedokładnego dokonywania wpisów w ewidencji księgowej, albo z powodu małej dokładności księgowego, albo po prostu z niedokładnych pomiarów. Czasami różnice w stanie składników majątku wynikają z naturalnych cech danego przedmiotu. Przykładem może być gaz, który się ulatnia i którego w ten sposób ubywa. Niektóre produkty mogły się też przeterminować i z tego powodu po prostu je usunęliśmy. Nie zawarliśmy tego jednak w ewidencji i przy inwentaryzacji występują nieprawidłowości.

Po co dokonujemy inwentaryzacji?
Inwentaryzację prowadzi się najczęściej w celu wykrycia, czy dany składnik majątku jest obecny w naszym przedsiębiorstwie. Wykonuje się ją także po to, by wykryć wszystkie nieprawidłowości jakie wystąpiły w czasie spisu.

Jakie są sposoby prowadzenia inwentaryzacji?
Inwentaryzację można prowadzić na dwa sposoby. Po pierwsze można robić to ręcznie. Przygotowane są do tego specjalne druki, które to ułatwiają. Nie jest to jednak łatwy i szybki sposób. Wymaga poświęcenia dużej ilości czasu oraz ogromnej precyzji i dokładności. Można się bowiem łatwo pomylić i dokonać nieprawidłowego spisu.

Drugim o wiele lepszym sposobem jest wykonywanie inwentaryzacji za pomocą specjalnie przygotowanego programu komputerowego. Dzięki niemu całego spisu dokonamy bardzo szybko i bez większych problemów.

Przy dokonywaniu inwentaryzacji możesz poprosić o pomoc księgowego. On na pewno ci pomoże i wiele doradzi. Sprawi, że inwentaryzacja nie będzie trudna.